2021

Origami

today9. 10. 2021 661 196 98

Background

Skládání z papíru origami asi nemusíme představovat. Každý z nás se ním minimálně jednou v životě setkal. Ať už jsme skládali jeřáby nebo vlaštovky, všechny tyto skládačky patří do veliké rodiny origami.

Origami neboli papírové skládanky je technika pocházející z Japonska. Vznikla přibližně v 9. století. Z japonštiny vznikl název origami (oru = skládat, kami = papír). Od 17.století tato technika nabývá na popularitě a v 19.století se stává uznávaným uměním a vyhledávanou zábavou.
Principem umění je pomocí skládání, lepení a stříhání vytvořit z listu papíru zajímavý tvar. Oblíbená jsou hlavně zvířátka, květiny a dopravní prostředky. Výsledného tvaru se dá dosáhnout poskládáním jednoho nebo více listů papíru (obvykle se vychází ze čtverce, ale není to pravidlo), které se do sebe následně zasunou nebo k sobě přilepí. Takové výrobky můžeme nazvat 3D origami. Populární jsou zejména Kusudama neboli ozdobné květinové koule Fleurogami. Další mohou být pohyblivé, jako například skákací žabka nebo nebe-peklo-ráj, které si určitě všichni pamatujeme z mateřské školy.

Ale origami nejsou jen zvířátka a jednoduché skládačky. Z papíru lze vytvořit úchvatné výtvory. Své o tom ví Karel Cedivoda, jehož díla budete moci nejen obdivovat, ale společně s ním si je i vyzkoušet tvořit.

Napsal:admin

Rate it

Předchozí článek

  • 659
  • 482
close

label2021 today9. 10. 2021

Kaligrafie

Japonská kaligrafie se dá volně zařadit jako japonský krasopis. Mladí Japonci ji mají v rámci povinné školní docházky a mnozí ji pak dále rozvíjejí ve svém volném čase. V historii [...]

Více


Další články


NOVINKY

Chci dostávat aktuální informace o festivalu.


JAPONSKÉ DNY V OSTRAVĚ


Background