2023

Praktický průvodce festivalovými workshopy

today14. 10. 2023 386 1 5

Background

Pokud máte při pohledu na workshopovou nabídku pocit, že na vás mluvíme Japonsky, nezoufejte! Pojďme si trochu přiblížit, jak fungují workshopy na festivalu a jak si najít ten pravý pro vás.

V letošním roce najdete workshopy na třech samostatných scénách, dále ve fun zóně a pár průchozích workshopů v prostorách s prodejci. Přístup na workshopy je v rámci festivalové vstupenky zcela zdarma a jejich rezervace není možná.

Workshopy v Červeném salonku a Učebně 2 mají omezenou kapacitu pro 10-15 osob. Workshopy v Konferenčním salonku mají kapacitu vyšší (některé až 30 osob). Kapacitu workshopu si určuje lektor tak, aby byl dostatek materiálu i času pro všechny účastníky. Přístup do workshopové místnosti bude umožněn až v čase konání workshopu. Workshopy, které jsou ve zbytku prostor a ve fun zóně jsou průchozí a nejsou vázány na žádný konkrétní čas, takže si můžete danou aktivitu vyzkoušet kdykoli budete mít volnou chvilku.

Mizuhiki

Pátek 15:00, Červený salonek

Mizuhiki je tradiční japonské umění vázání uzlů ze speciálních papírových šlahounů a protože uzel se sám od sebe nerozváže, tak symbolizuje celoživotní pouto mezi lidmi. A navíc přináší štěstí.

Plyšáčči pro radost

Pátek 15:00, Učebna 2

Vyrobte si na festivalu plyšového kamaráda (třeba s japonskou tematikou). Že jste nikdy nedrželi v ruce jehlu a nit vůbec nevadí, cosplayerka Lafli Cosplay vás výrobou provede krok po kroku.

Popis není dostupný.

Kaligrafie

Pátek 17:00, Červený salonek; Sobota 15:00 a 17:00, Učebna 2

Na kaligrafii v Japonsku narazíte na každém rohu. Vývěsní štíty, etikety lahví se saké, loga… Kaligrafie jako taková je uměleckým ztvárněním japonského psaného textu a současně formou kultivace a poznávání sebe sama. Důraz totiž není kladen na samotný výsledek, ale na proces psaní jako takový. Pro velký úspěch jsou letos v nabídce hned tři workshopy kaligrafie.

Meditace

Pátek 17:00, Sobota 11:00 a 16:00, Konferenční salonek

Zklidnit svou mysl i ducha po celém dni a užít si řízenou meditaci pod vedením zenové mnišky Ireny Pavlíkové můžete po velkém úspěchu v loňském roce nově v pátek i v sobotu.

Sumi-e

Pátek 18:00, Učebna 2

Tušová malba neboli sumi-e se snaží vystihnout podstatné rysy předmětu a počítá s tím, že divák použije svoji představivost. Je kladen důraz na jednoduchost a harmonii s přírodou. Důležitější než výsledek je samotný proces práce, který napomáhá relaxaci i soustředění.

Japonský tanec

Pátek 18:00, Konferenční salonek

Workshop tradičního tance kamigata-mai původem z Ósaky čerpajícího inspiraci z japonských forem divadelního umění Kabuki. Jeho historie sahá až do poloviny 18. století. Máte jedinečnou příležitost si jej vyzkoušet přímo pod vedením Teruky Ogawy a její žačky Markéty Fránové.

Omamori

Pátek 19:00, Červený salonek

Štěstí není nikdy dost. V japonských svatyních si můžete proto koupit talismany prakticky na cokoli – štěstí, blahobyt, zdraví, dobrou úrodu… V rámci festivalu si můžete takový talisman vyrobit sami.

Chanbara

Pátek 19:00, Konferenční salonek

Chanbara je bojové umění, které vychází z tradic japonského šermu. Poté, co se naladíte na samurajskou vlnu na hlavním sále, kde vystoupí soubor Tate Samurai Chanbaras, budete mít možnost si principy chanbary vyzkoušet i v rámci workshopu přímo pod jejich vedením.

Workshop oblékání kimon a yukat

Sobota 10:00, Červený salonek

Kimono – jedno z nejsnáze rozpoznatelných a ikonických tradičních japonských oděvů. Jak vypadá, k jaké příležitosti se obléká, jak se obléká? A co je to yukata? Během workshopu se dozvíte odpověď na všechny tyto otázky (a mnohem více) a do yukaty se rovnou zkusíte i obléci.

Furoshiki

Sobota 11:00, Učebna 2

Co je furoshiki? Je to šátek čtvercového tvaru různorodého materiálu, do kterého můžete zabalit prakticky cokoliv – knihu, svačinový box, láhev vína a nebo si z něj uvázat elegantní tašku, zabalit svým blízkým dárek. Japonci furoshiki užívají už několik let.

Sushi jinak

Sobota 12:00, Červený salonek

Pojďte se s námi naučit vyrábět sushi! Tedy, nebude úplně k jídlu, ale můžete si sním potom třeba ozdobit batoh nebo klíče. Háčkované sushi totiž jen tak někde nepotkáte!

Kanzashi

Sobota 13:00, Učebna 2

Kanzashi je japonská technika skládání látkových lístečku do tvaru květin. Hedvábné kusy látek jsou několikrát složeny a fixovány, čímž získávají podobu okvětního lístku a ty jsou následně skládány do úžasných květin. Tyto květiny jsou dozdobeny korálky, kamínky, či kovovými komponenty. Kanzashi bylo součástí ženských účesů. Ženy se upravovaly sponkami, hřebeny a jehlicemi ozdobenými různými květinami vytvořené vlastníma rukama.

Ikebana

Sobota 14:00, Červený salonek

Ikebana je japonské aranžování květin známé i pod názvem kadó, tedy cesta květin. Pozornost klade na vytvoření harmonie v celkové kompozici, v lineárních aspektech uspořádání, rytmu i barvě. Je silně ovlivněna střídáním ročních období a japonským přístupem k životu a jejich filozofií.

Yosakoi

Sobota 15:10, Konferenční salonek

Japonsko není pouze o minimalismu a eleganci. V japonském městě Kouchi se zrodil energický tanec yosakoi, který budete moci si vyzkoušet i vy v rámci tanečního workshopu vedeného taneční skupinou Yosakoi Hanamaru.

Povídání o čaji

Sobota 16:00, Červený salonek

Čaj je v Japonsku všudypřítomný. Především čaj zelený. Kde se čaj narodil a jak se pěstuje? Kolik je vlastně druhů a jak se připravují? Jak chutná správně připravený zelený čaj? Co stojí za tajemstvím čajových obřadů?

Kjógen

Sobota 17:15, Konferenční salonek

Staňte se na chvíli hercem divadla Kjógen a zažijte na vlastní kůži japonské frašky! Herci divadla Kjógen vás nejdříve naladí na hlavním scéně vlastním vystoupením. Následně budete mít i vy možnost si toto tradiční japonské divadlo vyzkoušet na workshopu kjógenu.

Wagashi

Sobota 17:30, Červený salonek

Již několik staletí je wagashi nedílnou součástí japonského čajového obřadu a důležitých událostí v životě Japonců. Během workshopu si popovídáme něco o historii a druzích wagashi, o potřebných surovinách a vyzkoušíme si různé techniky tvarování. A pokud ho nesníte rovnou na místě, odnesete si malý jedlý kousek Japonska s sebou domů.

Popis není dostupný.

Průchozí workshopy

Origami (japonské skládání z papíru) – hlavní sál

Kaligrafie – hlavní sál

Malování na porcelán a tašky s Ha-na-mi – 2. NP

Výroba placek – Fun zóna

Go (nejstarší desková hra na světě pochází z Japonska)  – Fun zóna v sobotu

Napsal:Lucie Karásková

Rate it

Předchozí článek


Další články


NOVINKY

Chci dostávat aktuální informace o festivalu.


JAPONSKÉ DNY V OSTRAVĚ


Background