Pro média

Background

Tisková zpráva

Japonské dny v Ostravě – 14. – 16. 10. 2022

Festival Japonské dny v Ostravě proběhl letos již jako 6. ročník ve dnech 14. – 16.10. 2022. Organizátorem celé akce bylo Česko-japonské kulturní centrum, z.s. ( ČJKC ) Festival proběhl především za podpory města Ostravy, Moravskoslezského kraje a Velvyslanectví Japonska v ČR.

Po celé 3 dny konání festivalu mohli návštěvníci objevovat japonskou kulturu všemi smysly. Program byl utvořen tak, aby si každý přišel na své. Proběhly významné koncerty, divadelní představení, prezentace bojových umění, workshopy, přednášky, taneční vystoupení. K ochutnání byla spousta japonských specialit, které se připravovaly ve vytvořených gastro zónách a nechyběly ani prodejní stánky s japonským zbožím, popř. se zbožím, které bylo Japonskem inspirováno. Program byl zpracován a sestaven ve spolupráci s japonskými, českými a polskými umělci, předními japanology, japanisty a odborníky na japonskou kulturu.

Letošní ročník se těšil z návštěvy hned několika významných japonských umělců. Celý festival se konal v Domě kultury AKORD ( DK ) v městské části Ostrava Jih.


Pátek 14.10. 2022

Slavnostní zahájení festivalu proběhlo v hlavním sále DK AKORD ve 14:00. Svým uctivým a výstižným proslovem festival zahájil Velvyslanec Japonska v České republice pan Hideo Suzuki a primátor města Ostravy pan Ing. Tomáš Macura, MBA.

Poté byl zahájen hlavní program festivalu, který začal prezentací bojových umění a olympijských bojových sportů. Judo představil 1. Judo Club Baník Ostrava, Aikido proběhlo v podání oddílu Aikido SKP Ostrava, Kendo předvedl klub Tōbukan Ostrava a Frýdek Místek. Bojová umění zakončila samurajská show skupiny Gorin.

Po ukončení prezentace bojových umění pokračoval program na klubové scéně DK, divadelním představením tradičního Divadla Nó, které se na ostravské scéně objevilo vůbec poprvé, v podání polského umělce Dr. Jakuba Karpoluka z divadelní skupiny Grupa Nó teatro.

Paralelně probíhaly v učebnách DK workshopy – workshop japonské kaligrafie pod vedením uznávané kaligrafky paní Yoshimi Wako, workshop Furoshiki, neboli ozdobné vázání japonských šátků, pod vedením umělkyně, japanoložky a členky ČJKC Emy Högrové a workshop vázání uzlů Mizuhiki pod vedením Ing. Květy Capaliniové. Zárověň proběhly 2 přednášky – paní Lucie Melounová povídala o japonských branách v přednášce s názvem Torii – tajemství ikonických červených bran a pan Vladimír Hotovec přednášel o tajemství japonského meče, o životě v Japonsku a svých osudových japonských setkáních.

V podvečer dne se uskutečnily 2 koncerty významných japonských umělců – paní Tujiko Noriko a pana Nakamury Tempei. Oba koncerty měly obrovský úspěch, naznačovala to také hlediště plná diváků.

Tujiko Noriko je japonská zpěvačka, hudebnice, herečka a režisérka pocházející z Ósaky. Velká část její hudby je založena na elektronických samplech, beatech a vokálních melodií, které skládá v notebooku do vrstev. Tvoří tím pozoruhodné skladby. Její texty jsou v japonštině a angličtině.

Nakamura Tempei je významný klavírista a skladatel, pocházející z města Kóbe. V roce 2010 debutoval v Carnegie Hall v New Yorku. Každým rokem koncertuje v mnoha městech v Evropě a v České republice na festivalu Japonské dny vystoupil poprvé.

Po celý den probíhaly v prostorách hlavního sálu průchozí dílny kaligrafie – Yoshimi Wako a Origami – Karel Cedivoda, výstava japonských modelů – Ondřej Vítovec a prodej japonského zboží, výrobků a suvenýrů.

Po celý den byly k dispozici také dvě gastro zóny s japonskými specialitami.


Sobota 15.10. 2022

Sobotní festivalový den zahájila v 10:00 skupina Gorin se svou samurajskou show, následovalo Kendo v podání klubu Tōbukan Ostrava a Frýdek Místek a Judo představil 1. Judo Club Baník Ostrava. V hlavním sále DK se rovněž prezentovalo bojové umění Aikido v podání Aikido SKP Ostrava.

Paní Markéta Fránová, která se Japonských dnů zúčastňuje již čtvrtým rokem předvedla tradiční japonské tance Kamigata mai, pocházející z města Ósaky a také tanec Obon Odori – tradiční japonský tanec gejš. Program na hlavní scéně pokračoval energickým tanečním vystoupením skupiny Yosakoi Hanamaru, která do svého vystoupení zapojila rovněž nadšené diváky z obecenstva, skupina Gorin předvedla ukázku japonské bojové střelby Kyujutsu a závěru odpoledního bloku se ujala skupina Ryukyukoku Matsuri Daiko se svou bubenickou show.

Program hlavní scény se střídal s programem klubové scény, kde proběhla přehlídka originálních, tradičních japonských oděvů – dámských a pánských Kimon a Yukat s podrobným popisem částí tohoto oděvu. Přehlídka proběhla v režii členů ČJKC. V odpoledních hodinách se v klubu vystřídala 2 divadelní představení.

Poprvé se na festivalu prezentovalo divadlo AllImp s improvizovanou hrou na téma Japonsko. Program na klubové scéně zakončilo vynikající a v Ostravě již dobře známé Divadlo Kjógen se svými tradičními japonskými fraškami v českém jazyce.

Paralelně s programy v hlavním a klubovém sále proběhlo několik přednášek a workshopů. 3 přednášky a 7 workshopů.

Přednášek se ujali – pan Milan Stecker – Japonský meč, jeho výroba, historie a použití, pan Jan Vrba – Working holiday v Japonsku a dvojice Mizubizu – Líbánky na kolech v Japonsku. Workshopy – Japonská Kaligrafie – p. Yoshimi Wako, Mizuhiki – vázání japonských uzlů – Ing. Květa Capaliniová, Japonské deskové hry – ČJKC, Kanzashi – výroba tradičních látkových ozdob – Mgr. Aneta Szkanderová, Oblékání tradiční japonské Yukaty – Taťána Daňková (ČJKC), Povídání o čaji – beseda o specialitách japonských čajů s ochutnávkou – Taťána Daňková (ČJKC), ZEN a meditace – řízená zenová meditace pod vedením mnišky Lenky Kravčišinové.

O strhující zážitek se v podvečer postarali další významní japonští umělci. Pan Takuya Taniguchi se svou show na japonské tradiční bubny Wadaiko a pan Keiichi Iwasaki se svou kouzelnickou show.

Bubeník Takuya Taniguchi pochází z japonského města Fukui a je mistrem a profesionálním hráčem na japonské bubny Taiko. Svou famózní a strhující show oslovil hlediště plné diváků.

O úplný závěr dne se postaral japonský kouzelník, cestující po světě na jízdním kole, pan Keiichi Iwasaki. Zábavný večer v jeho podání, do kterého zapojil také diváky byl odměněn velkým aplausem.

Kapacita obou sálů, všech workshopů a přednášek byla po celý den plně obsazena. Po celý den probíhaly v prostorách hlavního sálu průchozí dílny kaligrafie – Yoshimi Wako a origami – Karel Cedivoda, Go – Go klub Frýdek Místek, Shogi – Jelena Štohanzlová, výstava japonských modelů – Ondřej Vítovec a prodej japonského zboží, výrobků a suvenýrů.

Po celý den byly k dispozici 2 gastro zóny s japonskými specialitami.


Neděle 16.10. 2022

Závěrečný den festivalu se opět nesl v duchu nezapomenutelných představení nejen japonských umělců, proběhla řada přednášek i workshopů.

Program začal tentokrát na klubové scéně DK vystoupením StandUp komiků v podání Jana Géryka a Lukáše Pavláska. Diváci se tak naladili na vtipnou vlnu při poslechu historek z Japonska.

Prezentace bojových umění se ujala skupina Gorin se svou samurajskou show, vystřídal je klub Tōbukan Ostrava a Frýdek Místek s ukázkou Iaido – práce s mečem a na závěr předvedla opět skupina Gorin tuto práci s mečem reálně v podobě umění Tameshigiri – přesekáváním bambusových rohoží.

Herci Divadla Kjógen nezklamali a hledišti, které bylo plné diváků zahráli další hry z repertoáru svých tradičních japonských frašek, hraných v českém jazyce.

Proběhly 3 přednášky – Daniel Šácha na téma Otevírání Japonska, Mizubizu na téma Kolik stojí rok života v Japonsku a Eliška Konůpková povídala o tradičním japonském cukroví Wagashi. Kapacita diváků v přednáškovém sálu byla naprosto plná.

Z workshopů proběhla japonská Kaligrafie pod vedením p. Yoshimi Wako, dále workshop japonské tušové malby Sumi-e pod vedením p. Daniely Renčové, workshop výroby japonských ozdob z látky – Kanzashi pod vedením Mgr. Anety Szkanderové a workshop výroby japonských panenek Kokeshi pod vedením p. Martiny Šárovcové.

Úplný závěr dne patřil koncertu japonského operního pěvce Noritaro Dei a japonského smyčcového kvartetu Hector Quartet a jejich hostů. Pozvání přijala sl. Anna Opartyová a Sborové studio Ostrava – Jih. Zazněly japonské lidové písně z Okinawy a Hokkaida, slavné melodie studia Ghibli, ale také Vltava Bedřicha Smetany ve zpívané verzi a v neposlední řadě slavná Modlitba pro Martu v česko-japonském provedení.

Kapacita obou sálů, všech workshopů a přednášek byla po celý den plně obsazena.

Po celý den probíhaly v prostorách hlavního sálu průchozí dílny kaligrafie – Yoshimi Wako a origami – Karel Cedivoda, výstava japonských modelů – Ondřej Vítovec a prodej japonského zboží, výrobků a suvenýrů.
Po celou dobu těchto tří festivalových dnů byla otevřena Gastro zóna, ve které mohli návštěvníci ochutnat japonské speciality. O výborné Sushi se postarala restaurace Gókaná Sushi Bar Ostrava. Čaj, kávu a další japonské pochutiny mohli návštěvníci vyzkoušet v Heiwa kafé, kterou provozuje
Česko-japonské kulturní centrum. Tradiční japonské dezerty wagashi zajistila Bc. Eliška Konůpková se svou japonskou cukrárnou.

O jedinečné sakurové pivo s názvem Sakuráč se postaral pivovárek Netopýrka. Největším lákadlem v gastro zóně byl ale japonský kuchař Hiroki Komiya, ósacký mistr přípravy tradiční japonské placky Okonomiyaki. Speciálně pro festival připravoval ostravskou verzi tohoto tradičního a původního japonského jídla.

Návštěvníci si také mohli během festivalu vylosovat svou japonskou věštbu Omikudži, což patří k tradiční japonské chrámové kultuře.

Celým programem návštěvníky provázela moderátorka Kateřina Huberová.

Festival Japonské dny byl realizován za finanční podpory a záštity města Ostravy, Moravskoslezského kraje a pod přímým dohledem Velvyslanectví Japonska v ČR. Třídenní festival byl zcela vyprodán a sklidil mezi návštěvníky, účinkujícími i vystavovateli veliký obdiv a bezpočet pozitivních ohlasů.

ke stažení zde:


NOVINKY

Chci dostávat aktuální informace o festivalu.


JAPONSKÉ DNY V OSTRAVĚ


Background