Japonské dny v Ostravě – 20. – 21. 10. 2023
Ve dnech 20. a 21.10. 2023 proběhl v Ostravě již 8. ročník festivalu Japonské dny.
Organizátorem celé akce bylo Česko-japonské kulturní centrum, z.s. (dále ČJKC).
Místem konání celé akce byl Dům kultury Akord v městské části Ostrava Jih.
Po 2 dny konání festivalu, který měl i v letošním roce obrovskou návštěvnost, měl každý návštěvník možnost najít v programu přesně to, co ho zajímalo. Proběhly velmi významné koncerty, ukázky tance, divadelní představení, prezentace bojových umění, workshopy a přednášky. Součástí akce byla rozsáhlá prodejní zóna, gastro zóna a v letošním roce nově i zábavní Fun zóna.
Celý program byl sestaven ve spolupráci s japonskými a českými umělci, japanology, japanisty a odborníky na japonskou kulturu.
Letošní ročník hostil velmi významné japonské umělce, kteří město Ostravu navštívili poprvé.
Pátek 20.10. 2023
Ve 14:00 byl otevřen festivalový vstup pro veřejnost. V 15:00 byla na klubové scéně spuštěna projekce japonského filmu Ame Agaru (Po dešti), který byl v r. 1999 natočen podle scénáře přední osobnosti japonského filmu Akira Kurosawy. Tento snímek měl u návštěvníků velký zájem.
Festival slavnostně zahájil, svým velmi uctivým a výstižným proslovem, Velvyslanec Japonska v České republice pan Hideo Suzuki, na kterého navázal místostarosta městského obvodu MOaP pan Ing. David Witosz.
Hned poté následovalo vystoupení tradičního japonského tance, z oblasti Ósaky a Kjóta, Kamigata-mai, který prezentovala významná japonská tanečnice Teruka Ogawa se svou českou žačkou Markétou Fránovou. Po svém vystoupení vedla paní Ogawa workshop japonského tance pro zájemce z řad návštěvníků.
Slavnostní zahajovací blok zakončila ukázka japonského bojového umění Aikido, které prezentoval klub Aikido SKP Ostrava.
Večerní program přivítal nové japonské umělecké hosty.
V 17:00 rozezněl na komorní klubové scéně struny své kytary fenomenální japonský skladatel a kytarista Hidé Takemono a sklidil obrovský úspěch obecenstva. Hned poté, v 18:00 v hlavním sále festivalu předvedla šesti členná skupina Chanbara své umění scénického samurajského boje. Známí japonští herci pobavili diváky připravenou scénkou s českými slovy a ohromili výbornou bojovou scénikou. Hned po svém výstupu vedla skupina Chanbara workshop pro zájemce z řad návštěvníků, který měl rovněž velký úspěch.
Závěr dne patřil mistru hry na japonské tradiční bubny Wadaiko. Pan Takuya Taniguchi, kterého mohli mnozí diváci spatřit na festivalu již v loňském roce, se opět postaral o strhující show a vysloužil si obrovský úspěch a dlouhý potlesk od celého obecenstva.
Během dne probíhaly paralelně přednášky a workshopy.
Pan Miroslav Makovička, který je světově uznávaným rytcem kovů a dalších materiálů přednášel o výrobě a rytí tradičních knoflíků zvaných Netsuke, kterými se připevňovaly drobné předměty k tradičnímu japonskému oděvu.
Pan Tadeáš Meon Jojko, který spolupracuje s nakladatelstvím Crew vydávající především žánr manga, přednášel na téma Jak začít s mangou a anime a jak je chápat.
Významným přednášejícím hostem byl pan Václav Kučera, který přednášel o tradičním japonském způsobu nanášení přírodního laku Urushi, především při výrobě mečů.
Firma Nikka prezentovala formou přednášky spolu s řízenou degustací vyhledávanou japonskou whisky.
Poslední přednáškou dne byla prezentace pana profesora Ing. Bohumíra Strnadela, DrSc. o aktuální spolupráci vysoké školy VŠB s japonskými univerzitami.
Mimo workshopy japonských umělců p. Teruky Ogawa a skupiny Chanbara proběhlo během pátečního odpoledne dalších šest workshopů.
Pro návštěvníky již známý workshop Mizuhiki – tradiční vázání ozdobných uzlů z papírových šlahounů – vedla p. Ing. Květa Capaliniová. Workshop proběhl v časových rozestupech dvakrát.
Velmi žádaného workshopu Kaligrafie se v letošním roce ujala významná kaligrafka p. Mari Kučera, která vedla rovněž po celou dobu festivalu průchozí workshop v hlavním sále DK Akord.
Zábavný workshop s názvem Plyšáčci pro radost, který spočíval ve výrobě japonských miniatur šicí technikou, vedla umělkyně Lafli Cosplay.
Již tradiční a rovněž velmi žádaný workshop tradiční tušové malby Sumi-e vedla paní Daniela Broučková Renčová.
O zklidnění mysli se postaralo Zenové Dojo – Zen Buddhovo sezení z Ostravy, které vedlo pro návštěvníky řízenou zenovou meditaci, pod dohledem Ing. Ireny Pavlíkové.
Po celou dobu festivalu probíhal také v hlavním sále DK AKORD tradiční průchozí workshop skládání Origami, který zajistil pan Karel Cedivoda.
Sobota 21.10. 2023
Festivalový den začal již v 10:00 v hlavním sále DK AKORD prezentací bojových umění Aikido – klub Aikido SKP Ostrava, Kendo – klub Tōbukan Ostrava a Frýdek – Místek a Karate Shorin Ryu – klub Shorin Ryu Shubukan Uema Karate Do Ostrava.
Po této prezentaci proběhl v 10:45 videopřenos z festivalu Japonské dny do japonského města Sakai, kde v tutéž dobu probíhal český festival. Slova pro přenos se ujal pan Hideo Suzuki – Velvyslanec Japonska v ČR.
V 11:00 nastoupila samurajská skupina Gorin s ukázkou bojového umění Tameshigiri – přesekávání bambusových rohoží ostrým mečem.
Dopolední program byl zakončen prezentací slavnostních kostýmů a maskotů skupinou Furry na komorní klubové scéně v 11:30.
Odpolední program festivalu byl zahájen ve 12:00 v hlavním sále prezentací tradičního bojového umění Iaido – práce s ostrým mečem, pod vedením klubu Tōbukan Ostrava a Frýdek – Místek a hned poté, ve 12:30, představil spolek Chůdadlo akrobatické divadlo na téma staré japonské pohádky s názvem Měsíční princezna.
Na klubové scéně se pak od 13:00 konala přehlídka tradičních japonských oděvů, především vybraných druhů originálních dámských a pánských kimon, včetně samurajské zbroje. Přehlídku prezentovala paní Taťána Daňková z ČJKC ve spolupráci s panem Silvestrem Prajerem ze skupiny Gorin. Tradiční oděvy vystřídala ukázka tradičního umění Kaligrafie, které paní Mari Kučera prezentovala kaligrafickým písmem na velkoformátový papír.
Od 14:00 se program pokračoval vystoupením taneční skupiny Yosakoi Hanamaru z Prahy, která prezentovala původní stejnojmenný japonský styl tance a hned poté následovalo vystoupení pražské skupiny Ryukyukoku Matsuri Daiko, která předvedla temperamentní taneční show za doprovodu japonských taiko bubnů.
V 15:00 vystoupil známý japonský umělec Kenya Satoh, žijící v Praze s impozantní hrou na tradiční strunový nástroj Shamisen a v 15:30 jej vystřídal doc. Vlastislav Matoušek, Ph.D. mistrovskou hrou na starou japonskou flétnu Shakuhachi.
Hudební program vystřídalo v 16:00 známé a všemi oblíbené Divadlo Kjógen, které pobavilo obecenstvo svými tradičními japonskými fraškami, hranými v českém jazyce.
V 17:00 vystoupila významná japonská zpěvačka a hráčka na tradiční strunový nástroj Biwa Junko Ueda, která svým hodinovým koncertem nadchla sál plný posluchačů.
Po skončení koncertu byla v klubové části spuštěna projekce japonského anime filmu Belle, slavného japonského režiséra Mamoru Hosoda.
V 18:00 vystoupila skupina Gorin se svou výjimečnou ukázkou boje v originálních samurajských zbrojích.
V 18:30 proběhlo slavnostní ukončení festivalu Japonské dny, kterého se ujali vedoucí členové ČJKC pan Jan Kudla a paní Taťána Daňková, poděkováním partnerům celé akce, umělcům, divákům a celému organizačnímu týmu.
Závěrem celé akce byl výjimečný koncert slavné japonské popové zpěvačky Mika Kobayashi, která svůj úspěšný koncert završila hodinovou autogramiádou.
Během celého dne probíhala řada přednášek a workshopů.
Přednášky na téma etiketa v Japonsku se ujal bloger a odborník na japonskou kulturu pan Daniel Šácha. Přednáška s názvem Expo25´ zazněla přímo od generálního komisaře Expo pana Ondřeje Sošky. Významná česká japanoložka a tlumočnice paní PhDr. Alice Kraemerová přednášela o japonských paradoxech v moderní společnosti. Přednášku na téma 3D tisk a Japonsko prezentovala VŠB Ostrava. Paní Kristina Kropáčková povídala na téma Japonská kuchyně napříč stoletími a přednáškovou část ukončila beseda korespondentky Českého Rozhlasu paní Marie Machytkové, která povídala o své knize s názvem Sama v Tokiu.
Sobotní festivalový den proběhlo celkem třináct jednotlivých workshopů.
Workshopy Oblékání tradičních kimon a Povídání o japonském čaji s degustací čajových specialit vedla paní Taťána Daňková z ČJKC.
Workshop s názvem Sushi jinak, který spočíval v háčkování japonského Onigiri vedla umělkyně yashiko__craft. Workshop výroby květinové Ikebany a dva workshopy Zenové meditace se ujala paní Ing. Irena Pavlíková s kolegy ze Zenového Dojo Zen Buddhovo sezení. Workshop výroby japonského čajového cukroví vedla paní Lucie Karásková.
Proběhy také dva workshopy umění Kaligrafie pod vedením paní Mari Kučera, workshop vázání šátků Furoshiki vedla slečna Ema Högerová z ČJKC a workshopem výroby tradičních vlasových ozdob Kanzashi provedla zájemce Mgr. Aneta Szkanderová.
O dva akční workshopy se postarala taneční skupina Yosakoi a Divadlo Kjógen.
Po celou dobu festivalu byla návštěvníkům k dispozici také zábavní a herní Fun zóna, kde byly pro dospělé i děti připraveny hry a soutěže o hodnotné ceny, bylo možné si vyzkoušet zahrát starou japonskou hru GO a studenti z VŠB prezentovali prakticky 3D tisk přímo v prostorech této zóny.
Rovněž byla přístupná rozlehlá prodejní a výstavní zóna, kde si mohli návštěvníci prohlédnout a zakoupit mnoho zboží z Japonska nebo s japonskou tematikou. Na výběr byla keramika, porcelán, šperky, oděvy, čaje, japonské lampy, zahradní náčiní, kaligrafické obrazy, nože, meče, knihy manga, anime postavičky a mnoho dalšího.
Zároveň byly v provozu hned dvě gastro zóny, ve kterých se připravovaly skutečné japonské speciality – Sushi od restaurace Gókaná, japonské Hot Dogy a Matcha koktejly od firmy Matcha Tea, ve spolupráci se Střední školou společného stravování se připravoval originální Shoyu Rámen, Kavárna Heiwa kafé, která je provozována ČJKC měla po celou dobu k dispozici japonské Onigiri, čajové cukroví Wagashi a Mochi koláčky, speciální japonské čaje a kávy, pivovárek Netopýrka se postaral o pivo Sakuráč a pivovar Asahi čepoval stejnojmenné japonské pivo Asahi vysoké kvality. Originální japonskou whisky bylo možné ochutnat u společnosti Nikka whisky.
Návštěvníci si také mohli během festivalu vylosovat svou japonskou věštbu Omikuji, která patří k tradiční japonské chrámové kultuře.
Celým programem návštěvníky provázela moderátorka Kateřina Huberová.
Letošní dvoudenní festival byl zcela vyprodán a sklidil mezi návštěvníky, účinkujícími i vystavovateli veliký obdiv a nespočet pozitivních ohlasů.
Festival se konal za velké finanční podpory města Ostravy, včetně záštity pana primátora Mgr. Jana Dohnala, dále pak za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Velvyslanectví Japonska v České republice, které má nad činností ČJKC přímý dohled.
ke stažení zde:
© Copyright 2024 Česko-japonské kulturní centrum Všechna práva vyhrazena